Jakie książki dla dzieci wybierać?

Wybór książek na rynku jest naprawdę bardzo spory i najczęściej trzeba poszukać odpowiednich pozycji literackich, które będą odpowiadały zarówno rodzicom, jak i dzieciakom. Wybór książek zależy jest też od wieku dziecka, bo one również wpływają na jego rozwój. 

Decydować się na nowości, czy wybierać klasyki?

Wiadomo, że na bibliotecznych, jak i na sklepowych półkach można znaleźć przeróżne propozycje, jeśli chodzi o książki. Jest wiele nowości, ale warto też sięgnąć po klasyczne opowieści i bajki, które znane są już od lat i wielu osobom przypominają czasy dzieciństwa. Wybieraj książki dla dzieci znanych i cenionych autorów takich jak: Hans Christian Andersen czy z polskich Grzegorz Kasdepke. Warto również sięgać po znane serie książek dla dzieci takie jak np. Basia, czy Tupcio Chrupcio.

Książki dla najmłodszych

Mówi się, że książki to dobra opcja nawet już dla jednorocznego lub dwurocznego dziecka, ponieważ interesuje go wiele rzeczy dookoła. Jest to na tyle rozumne dziecko, że z pomocą książek można uczyć go nazw zwierząt, cyfr itd. W takich książkach najważniejsze dla dziecka będą obrazki. Treść może się pojawić, ale krótka, do przeczytania przez rodzica. Świetnym rozwiązaniem dla dziecka w takim wieku może być również książka interaktywna z głosem, z przyciskami i wieloma innym dodatkami. No i na sam koniec nie można zapomnieć o gumowych książeczkach do kąpieli. 

Książki dla nieco starszych dzieciaków

Książki dla czterolatka i dla pięciolatka będą już w tym wypadku trochę inne, ponieważ są to dzieci, które już interesują się różnymi opowieściami, opowiadaniami i nawet mają już na tym etapie swoich ulubionych bohaterów książek, za którymi szaleją. Dzieci w takim wieku są już bardzo rozumne, chłonne wiedzy i chcą, jak najlepiej poznać otaczający świat, więc warto przedstawić im to, co jest dla nich najważniejsze. Tutaj fajną rutyną będzie wprowadzenie codziennych bajek na dobranoc. 

Książki dla dzieciaków w szkolnym wieku

Siedmiolatkowie i ośmiolatkowie już całkiem inaczej podchodzą do takiej kwestii, jak czytanie bajek. W tym momencie już odchodzi na bok rutyna czytania przez rodziców, ponieważ takie dzieciaki uczą się same czytać i jeśli sięgają już po książkę to samodzielnie. Warto też przypominać takim dzieciakom o czytaniu i podsuwać fajne propozycje, aby ten nawyk nie zanikł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *